Statut
Na temelju članka 13. Zakona o udrugama ( „Narodne novine“ broj 74/14), na sjednici Skupštine Hrvatskog društva za stomatološku protetiku, održane dana 16. veljače 2016. godine, donesen je
Statut Hrvatskog društva za stomatološku protetiku
I. OSNOVNE ODREDBE
Članak 1.
Ovim Statutom reguliraju se odredbe o nazivu, sjedištu, o zastupanju, izgledu pečata, o ciljevima i područjima djelovanja sukladno ciljevima, djelatnostima kojima se ostvaruju ciljevi, o načinu osiguranja javnosti djelovanja Društva, o uvjetima i načinu učlanjivanja i prestanku članstva, pravima, obvezama i odgovornostima te stegovnoj odgovornosti članova i načinu vođenja popisa članova, tijelima Društva, njihovu sastavu i načinu sazivanja sjednica, izboru, opozivu, ovlastima, načinu odlučivanja i trajanju mandata te načinu sazivanja skupštine u slučaju isteka mandata, izboru i opozivu likvidatora Društva, prestanku postojanja Društva, o imovini, načinu stjecanja i raspolaganja imovinom, o postupku s imovinom u slučaju prestanka postojanja Društva, o načinu rješavanja sporova i sukoba interesa unutar Društva te drugim pitanjima od značaja za Društvo.
Članak 2.
Naziv Društva glasi: HRVATSKO DRUŠTVO ZA STOMATOLOŠKU PROTETIKU
Skraćeni naziv Društva je : HDSP
Naziv udruge na engleskom jeziku je: CROATIAN SOCIETY FOR PROTHETIC DENTISTRY
Skraćeni naziv na engleskom jeziku je: CSPD
Sjedište Društva:
Stomatološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Gundulićeva 5
10000 Zagreb
Članak 3.
Hrvatsko društvo za stomatološku protetiku (u nastavku Društvo) je znanstveno stručno društvo specijalista stomatološke protetike, specijalista ostalih stomatoloških grana, liječnika stomatologa i specijalista iz drugih medicinskih područja koje se bave edukacijom, znanstvenim istraživanjima i liječenjem djelomične i potpune bezubnosti i poremećaja funkcije stomatološkog sustava.
Društvo je pravni sljednik Sekcije za stomatološku protetiku zbora liječnika Hrvatske koja je osnovana 1977. godine
Društvo je registrirano je pri Gradskom uredu za opću upravu Grada Zagreba. Društvo je neprofitna pravna osoba.
Članak 4.
Društvo ima svoj pečat.
Pečat Društva je okruglog oblika, promjera 40 mm. U središtu pečata je stilizirani crtež Republike Hrvatske na podlozi koja predstavlja šahovsko polje. Na rubovima šahovskog polja ispisan je naziv Hrvatsko društvo za stomatološku protetiku. Na donjem dijelu ruba na obodu pečata upisana je godina osnutka prednika Društva 1977.
Članak 5.
Društvo zastupa i predstavlja u zemlji i inozemstvu Predsjednik.
U slučaju spriječenosti Predsjednika, Društvo predstavlja i zastupa Dopredsjednik Društva, odnosno član Društva kojeg za to ovlasti Predsjednik Društva.
II. CILJEVI, PODRUČJE DJELOVANJA SUKLADNO CILJEVIMA I DJELATNOSTI DRUŠTVA
Članak 6.
Društvo je osnovano u cilju promicanja, razvitka i unapređenja stomatološke protetike u svrhu prevencije i liječenja djelomične i potpune bezubnosti, te ranog otkrivanja i liječenja disfunkcije okluzije, zglobova i orofacijalnog mišića te promicanja interdisciplinarnog liječenja.
Sukladno ciljevima, Društvo djeluje na području zaštite zdravlja.
Članak 7.
Djelatnosti Društva su:
U svrhu ostvarivanja ciljeva iz prethodnog članka ovog Statuta, Društvo će obavljati slijedeće djelatnosti:
- ostvarivanje stručne i znanstvene suradnje s drugim istovrsnim ili sličnim organizacijama u zemlji i inozemstvu, te organizacijama koje podupiru rad Društva u Hrvatskoj i izvan nje,
- edukacija zdravstvenih djelatnika koji sudjeluju u liječenju (doktora dentalne medicine, zubotehničara, medicinskih sestara i dr.),
- sudjelovanje u organizaciji stručnih skupova i kongresa, tečajeva za trajno usavršavanje, organiziranje predavanja i radionica, održavanje seminara, kolokvija i slično,
- izdavanje publikacija i časopisa iz područja djelatnosti Društva.
Članak 8.
Društvo se može udružiti u saveze udruga/društava, u međunarodne udruge/društva, zajednice i mreže.
Odluku o udruživanju donosi isključivo Skupština.
Članak 9.
Djelovanje Društva je javno.
Javnost djelovanja Društva ostvaruje se na načine utvrđene Statutom, poimence:
- osiguranjem javnosti rada Društva,
- pravodobnim izvještavanjem članova o aktivnostima i radu Društva, o značajnim događanjima na posebnim skupovima ili na drugi prikladan način, – izvještavanjem putem pisanih izvješća,
- izvještavanjem putem sredstava javnog priopćavanja, medija i na druge načine u slučaju potrebe, a u cilju upoznavanja javnosti s postignućima Društva.
III. ČLANSTVO U DRUŠTVU
Članak 10.
Članom Društva može postati svaka fizička i pravna osoba koja podupire rad Društva i želi svojim stručnim radom pridonositi radu Društva.
Članak 11.
Članovi Društva mogu biti redoviti i počasni.
Redoviti članovi Društva su liječnici specijalisti stomatološke protetike, specijalisti ostalih stomatoloških grana, liječnici specijalisti iz drugih medicinskih područja čija je znanstvena i stručna djelatnost vezana za stomatološku protetiku.
Počasni članovi Društva mogu biti znanstveno-stručni djelatnici iz Republike Hrvatske ili iz inozemstva koji su posebno zaslužni za rad Društva odnosno za promicanje znanstveno-istraživačkog i stručnog rada u području stomatološke protetike.
Članak 12.
Odluku o primitku redovnog člana u Društvo donosi Izvršni odbor na osnovu popunjene i potpisane pristupnice.
Prije primitka, svakog se člana koji iskaže interes za članstvo u Društvo upoznaje sa Statutom Društva.
Počasne članove Društva bira Skupština Društva na temelju detaljno obrazloženog prijedloga s posebno naglašenim zaslugama i doprinosom radu Društva.
Članom Društva postaje se upisom u popis članova kojeg vodi tajnik Društva.
Popis članova vodi se elektronički ili na neki drugi prikladan način i obvezno sadrži podatke: o osobnom imenu (nazivu) člana, OIB-u, datumu i mjestu rođenja, datumu pristupanja Društvu, kategoriji članstva, datumu prestanka članstva u Društvu, adresi stanovanja, broju telefona, mail adresi, radnom mjestu, a može sadržavati i druge podatke.
Popis članova uvijek je dostupan na uvid svima članovima i nadležnim tijelima na njihov zahtjev.
Članstvo u Društvu dokazuje se članskom iskaznicom čiji oblik i sadržaj određuje Izvršni odbor.
Počasnim se članovima po primitku dodjeljuju diplome i iskaznice o počasnom članstvu.
Izvršni odbor Društva određuje godišnji iznos članarine.
Članak 13.
Prava, obveze i odgovornost članova Društva su:
- sudjelovanje u radu Društva, poticati njegov rad, baviti se aktivnostima Društva,
- birati i biti biran u tijela Društva,
- kroz rad u društvu usavršavati svoje stručno znanje,
- sudjelovanje u upravljanju poslovima Društva,
- biti informiran o aktivnostima Društva, podnositi prijedloge i primjedbe tijelima Društva,
- podnijeti ostavku na dužnost na koju je izabran ili imenovan,
- istupiti iz članstva Društva.
Obveze članova Društva jesu:
- plaćati redovito članarinu,
- aktivno sudjelovati u radu Društva i djelovati u skladu sa Statutom Društva, zaključcima i odlukama tijela Društva,
- čuvanje materijalnih dobara i izvršavanje preuzetih obveza,
- promicati ciljeve Društva, štititi interese i podizati ugled Društva, – i druga prava i obveze u skladu sa zakonom i ciljevima i djelatnostima Društva.
Članak 14.
Članstvo u Društvu prestaje:
- istupanjem,
- neplaćanjem članarine,
- isključenjem,
- smrću.
Članstvo prestaje istupanjem na temelju pisane izjave člana.
Član se briše iz Društva bez posebne odluke ukoliko po isteku dvije godine ne plati članarinu ni nakon pisane opomene.
IV. STEGOVNA ODGOVORNOST
Članak 15.
Članovima Društva mogu se izreći slijedeće stegovne mjere:
- opomena
- isključenje
Izvršni odbor će članu Društva koji duže vrijeme ne sudjeluje i ne doprinosi radu Društva izreći stegovnu mjeru opomene.
Član može biti isključen iz članstva Društva ako bude pravomoćno osuđen na kaznu zatvora radi počinjenja nekog kaznenog djela, ako prekrši odredbe Statuta, ili ako svojim djelovanjem i javnim istupanjem prouzroči ozbiljnu štetu interesima Društva i njenom članstvu.
Odluku o isključenju na prijedlog Izvršnog odbora donosi Skupština natpolivičnom većinom glasova članova Skupštine.
Odluka Skupštine Društva je konačna.
V. RJEŠAVANJE SPOROVA I SUKOBA INTERESA
Članak 16.
Skupština Društva na svojim sjednicama rješava sporove i raspravlja o sukobu interesa. Svaki član ima pravo na Skupštini postaviti pitanje sukoba interesa, a
Skupština odlučuje radi li se o sukobu interesa ili ne. U slučaju da ocijeni da je došlo do sukoba interesa, predlaže način njihova rješavanja i o tome donosi odluku.
Smatra se da sukob interesa u Društvu postoji ukoliko se radi o pravima i interesima članova Društva kojima članovi mogu slobodno raspolagati, a koji utječe na rad Društva u cjelini odnosno ako se ona odnose na pitanja od zajedničkog interesa za sve članove.
VI. TIJELA DRUŠTVA, ODLUČIVANJE I ZASTUPANJE
Članak 17.
Tijela Društva su: Skupština, Izvršni odbor, Predsjednik, Tajnik i Nadzorni odbor.
Skupština
Članak 18.
Skupština je najviše tijelo koje upravlja Društvom. Skupštinu sačinjavaju svi redoviti članovi Društva te po jedan predstavnik pravne osobe članice Društva.
Skupština može biti redovita, izborna i izvanredna. Skupština redovito zasjeda jednom u tijeku godine, dok se izborna sjednica Skupštine održava svake četiri godine.
Sjednice Skupštine saziva predsjednik Društva na osobnu inicijativu, najmanje jednom godišnje. Skupštinom Društva rukovodi Radno predsjedništvo kojeg čine predsjednik, dopredsjednik, tajnik i blagajnik. Radom Skupštine predsjedava predsjednik a u slučaju njegove spriječenosti dopredsjednik.
U odluci o sazivanju sjednice Skupštine, Predsjednik utvrđuje dnevni red sjednice, te dan i mjesto održavanja sjednice. O sazvanoj sjednici Skupštine Društva, članove se obavještava pisanim pozivom najmanje 7 dana prije njezinog održavanja na najbrži i najekonomičniji (e.mailom, faxom i dr.) način a kojim se osigurava njihova obaviještenost o sjednici Skupštine Društva.
Izvanrednu Skupštinu saziva predsjednik Društva u roku od 30 dana od primljenog prijedloga najmanje 1/3 (jedne trećina) od ukupnog broja članova Skupštine, a koji prijedlog mora sadržavati dnevni red, dan i mjesto održavanja Skupštine.
Ukoliko Predsjednik ne sazove Skupštinu u roku od 15 (petnaest) dana od dana zaprimanja prijedloga iz stavka 5. ovog članka, sjednicu mogu sazvati predlagači, a u pozivu mora biti predložen dnevni red, dan i mjesto održavanja Skupštine.
Predsjednik, dopredsjednik, članovi Izvršnog i Nadzornog odbora biraju se tajnim glasovanjem temeljem liste kandidata koju predlažu članovi društva, a utvrđuje Kandidacijska komisija. Izabrani su oni kandidati koji dobiju najveći broj glasova nazočnih članova Skupštine.
Kandidacijska komisija ima 3 člana koje na prijedlog Radnog predsjedništva javnim glasovanjem bira Skupština Društva.
Nakon isteka mandata tijelima upravljanja Skupštinu Društva saziva Predsjednik Društva, a u slučaju njegove spriječenosti dopredsjednik. U tom slučaju Skupštinu društva čine članovi upisani u popis članova vođen prije isteka mandata tijelima upravljanja Društvom.
Članak 19.
Skupština Društva se može održati ako je na njoj prisutno natpolovična većina članova Skupštine Društva, a odluke se donose većinom glasova nazočnih članova.
Ukoliko Skupštini Društva u zakazano vrijeme ne prisustvuje natpolovična većina članova, sjednica se odgađa za pola sata, nakon čega se sjednica održava ako joj nazoči najmanje 10% članova što se obvezno zapisnički konstatira.
O zasjedanju Skupštine vodi se zapisnik, kojeg potpisuje zapisničar, predsjednik i dva ovjerovitelja.
Zapisnik se trajno čuva u arhivi Društva.
Članak 20.
Skupština Društva obavlja slijedeće poslove:
- utvrđuje politiku rada i razvitka Društva,
- usvaja Statut Društva i njegove izmjene i dopune,
- usvaja plan rada i financijski plan za slijedeću kalendarsku godinu i izvješće o radu za prethodnu kalendarsku godinu,
- donosi druge akte i odluke važne za rad Društva,
- odlučuje o promjeni ciljeva i djelatnosti te obavljanju gospodarskih djelatnosti, – bira i razrješava predsjednika, dopredsjednika, Izvršni i Nadzorni odbor, – daje ovlast za zastupanje predsjedniku,
- donosi odluku o prestanku djelovanja Društva,
- na prijedlog Izvršnog odbora imenuje počasne članove Društva, – razmatra aktualna pitanja iz djelokruga rada Društva,
- imenuje i opoziva likvidatora Društva,
- razmatra i usvaja izvješća o radu tijela Društva,
- daje smjernice za rad Društva,
- donosi odluku o statusnim promjenama ( pripajanju, spajanju i podjeli Društva),
- donosi odluke o isključenju članova iz Društva,
- odlučuje o raspodjeli preostale imovine Društva,
- obavlja i druge poslove određene zakonom ili Statutom.
Izvršni odbor
Članak 21.
Izvršni odbor rukovodi radom Društva između dvije sjednice Skupštine Društva.
Izvršni odbor broji 9 članova. Po funkciji članovi Izvršnog odbora su: predsjednik, dopredsjednik, tajnik i blagajnik, a ostalih 5 članova bira Skupština.
Mandat članova Izvršnog odbora je 4 godine. Skupština Društva može razriješiti Izvršni odbor ili samo neke članove i prije isteka mandata ako prekorače svoja ovlaštenja ili ne izvršavaju svoje obveze. Novoizabranim članovima mandat traje do isteka mandata cijelom Izvršnom odboru.
Izvršni odbor radi na sjednicama koje saziva predsjednik Društva i kojima rukovodi. Sjednica Izvršnog odbora može se održati ako joj je nazočna natpolovična većina članova, a odluke se donose većinom glasova nazočnih članova.
Sjednice Izvršnog odbora održavaju se po potrebi, a najmanje dva puta godišnje. Članak 22.
Zadaće Izvršnog odbora su:
- utvrđuje prijedlog Statuta i njegovih izmjena i dopuna,
- podnosi Skupštini prijedlog programskih i financijskih dokumenata na usvajanje,
- podnosi izvješće o svom radu i radu Društva,
- donosi odluku o primitku u redovno članstvo,
- određuje oblik i sadržaj članske iskaznice Društva,
- izriče stegovnu mjeru opomene,
- predlaže Skupštini isključenje člana iz članstva,
- predlaže Skupštini primitak u počasno članstvo Društva,
- određuje visinu i način uplate članarine,
- bira predstavnike Društva u asocijacije s kojima Društvo surađuje, – upravlja imovinom Društva,
- imenuje i razrješava dužnosti tajnika i blagajnika Društva,
- osniva stalna i/ili povremena radna tijela Društva, određuje im zadaće, rokove izvršenja i skrbi o njihovom izvršenju,
- upoznaje javnost o radu Društva,
- obavlja i druge poslove koji ovim Statutom nisu u nadležnosti drugih tijela Društva.
Predsjednik
Članak 23.
Izvršne funkcije i druge poslove određene ovim Statutom obavlja Predsjednik Društva.
Predsjednika Društva bira Skupština na mandat od četiri godine, s tim da ista osoba može biti ponovo birana za Predsjednika.
Predsjednik :
- zastupa Društvo,
- odgovara za zakonitost rada Društva,
- saziva Skupštinu Društva,
- rukovodi radom Skupštine Društva,
- vodi poslove Društva sukladno odlukama Skupštine,
- odgovoran je za podnošenje Skupštini prijedloga godišnjeg financijskog izvješća,
- sklapa ugovore i poduzima pravne radnje u ime i za račun Društva, – dostavlja zapisnik s redovne sjednice Skupštine nadležnom uredu koju vodi registar udruga,
- obavlja i druge poslove u skladu sa zakonom, Statutom i odlukama Skupštine Društva,
- donosi odluke kojima se odlučuje o naknadama i potporama te korištenju sredstava i opreme Društva.
Članak 24.
Za svoj rad Predsjednik je odgovoran Skupštini Društva.
Predsjednik podnosi Skupštini Društva godišnje izvješće o svom radu. Dopredsjednik
Članak 25.
Dopredsjednik Društva zamjenjuje predsjednika Društva u svim njegovim poslovima u slučaju spriječenosti.
Dopredsjednika bira Skupština Društva na mandat u trajanju od 4 godine.
Dopredsjednik pomaže predsjedniku i Izvršnom odboru u obavljanju njihovih poslova odnosno u radu Društva.
Tajnik
Članak 26.
Tajnika Društva bira i razrješava Izvršni odbor Društva na mandat od četiri (4) godine na prijedlog predsjednika Društva.
Tajnik Društva:
- obavlja stručno-administrativne poslove za Društvo,
- vodi zapisnike na sjednicama Skupštine,
- organizira i priprema materijale za Skupštinu,
- vodi registar članova Društva,
- obavlja i druge stručno – administrativne poslove.
Blagajnik
Članak 27.
Za obavljanje financijsko administrativnih poslova Društva, Izvršni odbor imenuje blagajnika Društva na prijedlog predsjednika.
Blagajnik vodi evidenciju o uplaćenoj članarini te evidenciju o drugim financijskim obvezama Društva i njihovom izvršenju.
Na kraju financijske godine blagajnik podnosi financijsko izvješće predsjedniku i Izvršnom odboru, a Izvršni odbor Skupštini.
Nadzorni odbor
Članak 28.
Nadzorni odbor ima 3 člana i jednog zamjenika koje bira Skupština na mandat od 4 godine.
Nadzorni odbor između svojih redova bira predsjednika nadzornog odbora koji saziva sjednice, njima rukovodi i izrađuje izvještaje o radu koje podnosi Izvršnom odboru i Skupštini.
Članovi Nadzornog odbora ne mogu biti članovi drugih tijela Društva. Nadzorni odbor:
- nadzire primjenu odredaba Statuta,
- nadzire materijalno i financijsko poslovanje Društva,
- podnosi Skupštini izvješće o svom radu.
VII. IMOVINA, NAČIN STJECANJA I RASPOLAGANJE IMOVINOM DRUŠTVA
Članak 29.
Imovinu Društva čine:
- novčana sredstva koje je Društvo steklo dobrovoljnim prilozima, darovanjima, sponzorstvima, sredstva od organizacije stručnih predavanja, stručnih seminara, savjetovanja i kongresa,
- novčana sredstva koje Društvo stekne obavljanjem djelatnosti kojim se ostvaruju ciljevi, obavljanjem djelatnosti, financiranjem programa i projekata Društva iz državnog proračuna i proračuna jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave te fondova i/ili iz inozemnih izvora,
- nekretnine i pokretne stvari Društva,
- druga imovinska prava u skladu sa zakonom.
Društvo može raspolagati svojim imovinom samo za ostvarivanje ciljeva i obavljanjem djelatnosti određenih Statutom Društva, u skladu sa zakonom.
Novčana sredstva Društva voditi će se na jedinstvenom transakcijskom računu u banci.
Raspoloživa novčana sredstva koristiti će se za redovne aktivnosti Društva.
Članak 30.
Izvješće o materijalno-financijskom poslovanju, Predsjednik Društva podnosi Skupštini na razmatranje i prihvaćanje.
Članak 31.
Skupština Društva upravlja sredstvima Društva i odgovorna je za financijsko i materijalno poslovanje, raspodjelu i trošenje sredstava.
Naredbodavno pravo u pogledu raspolaganja novčanim sredstvima Društva ima Predsjednik Društva i osoba koju on za te poslove ovlasti.
Dobit koju ostvari, Društvo može utrošiti samo u svrhu ostvarivanja ciljeva iz članka 6. i 7. ovog Statuta.
Za obveze, Društvo odgovara svojom imovinom.
VII. PRESTANAK POSTOJANJA DRUŠTVA
Članak 32.
Društvo prestaje postojati odlukom Skupštine ili u drugim slučajevima predviđenim Zakonom.
U slučaju prestanka postojanja Društva, preostala imovina će pripasti udruzi, zakladi ili ustanovi koje imaju iste ili slične statutarne ciljeve, ali se ne može dijeliti svojim osnivačima, članovima Društva, osobama ovlaštenim za zastupanje, zaposlenima ili s njima povezanim osobama.
U slučaju prestanka postojanja temeljem odluke Skupštine, ista donosi odluku o prestanku postojanja Društva dvotrećinskom većinom glasova od ukupnog broja članova Skupštine Društva.
Istom većinom glasova donosi se i odluka o podjeli imovine Društva.
Članak 33.
Likvidatora Društva imenuje i opoziva Skupština.
Likvidator zastupa Društvo u postupku likvidacije te se otvaranjem likvidacijskog postupka upisuje u registar udruga kao osoba ovlaštena za zastupanje Društva do okončanja postupka likvidacije i brisanja Društva iz registra udruga.
VIII. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 34.
Statut Društva donosi Skupština većinom glasova ukupnog broja članova Skupštine nakon provedene rasprave.
Ovaj Statut stupa na snagu danom njegovog donošenja.
Tumačenje odredaba Statuta daje Skupština Društva.
Tumačenje drugih akata Udruge daje Predsjednik Društva.
U Zagrebu, 16. veljače 2016.
PREDSJEDNIK DRUŠTVA
Prof.dr.sc. Dragutin Komar